Masāžas veidi un to efektivitāte

Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju nereti liekas, ka medikamenti var atrisināt visas kaites, taču patiesībā tie tikai novērš simptomus. Vairumā gadījumu krietni labākus rezultātus sniedz dzīvesveida un uztura izmaiņas. Pareiza ēšana, kustības, mērena sportiskā aktivitāte un profilaktiskā masāža sniedz iespēju atgūt un saglabāt veselību. Tieši pēdējais risinājums nereti tiek atstāts novārtā, jo tiek uzskatīts par lieku greznību. Prakse gan pierāda, ka ķermeņa masēšana sniedz ne tkai fiziskus, bet arī emocionālus, garīgus un enerģētiskus ieguvumus. Ņemot vērā iepriekš minēto, turpinājumā aplūkosim dažādus masāžas veidus tuvāk.

Klasiskā ķermeņa masāža – paredz ķermeņa masēšanu no pēdām līdz kaklam, galveno uzmanību veltot mugurai un pleciem. Nereti tiek jaukta ar medicīnisko masāžu, ko saskaņā ar Latvijas likumdošanu drīkst veikt tikai ārstniecības izglītību ieguvušas personas. Reālā dzīvē medicīniskā masāža gan maz atšķiras no tām procedurām, ko veic parastos masāžas salonos.

Atsevišķu ķermeņa daļu masaža – parasti tiek izdalīta kakla, muguras, kāju, pēdu, galvas un roku masāža. Sniedz iespēju pievērst lielāku uzmanību problemātiskai zonai, taču sniedz vājāku efektu nekā visa ķermeņa masēšana, jo saspringums un toksīni tiek nostumti uz citām ķermeņa daļām.

Ajūrvēdas masāža – no Indijas atnākusi masēšanas sistēma, kuras ietvaros tiek izmantots liels daudzums dažādu eļļu, kas procedūras laikā tiek iesūcinātas ķermenī. Tiek izmantoti dažādi augu maisījumi, minerāli un sāls. Atkarībā no eļļas kvalitātes var sniegt pozitīvu vai negatīvu efektu. Latvijā un Rīgā ajūrvēdas masāža tiek piedāvāta vairākās vietās (papildus informācija par ajūrvēdas masāžu šeit).

Taizemes masāža – no Taizemes nākusi procedūra, kas lielā mērā līdzīga ajūrvēdas masāžai, taču ar lielāku uzsvaru uz smaržām, nevis eļļām. Masāža nereti tiek veikta arī ar pēdām, nevis plaukstām, pie nosacījuma, ka masiera (es) svars to pieļauj.

Pirmā palīdzība un sirds masāža – ārkārtas procedūra, kuras laikā tiek mēģināts atjaunot cilvēka dzīvotspēju. Tiek kombinēta kopā ar mākslīgo elpināšanu. Procedūra atšķiras bērnem un pieaugušajiem (par pirmo palīdzību bērniem lasīt šeit).

Masāžas apgūšanas iespējas

Apgūt masāžu savām un ģimenes vajadzībām ir iespējams pašmācības ceļā no grāmatām, video vai internetā. Lai veiktu šo procedūru komerciālām vajadzībām ir nepieciešams iegūt valsts atzītu izglītību, kas sadalās divās daļās – kosmētiskā un spa masāža (piedāvā dažādas tālākizglītības iestādes). Masāžas kursi ļauj iegūt apliecību, kas sniedz iespēju praktizēt individuāli vai uzņēmumos. Procedūras mērķis ir uzlabot ķermeņa tonusu, mazināt saspringumu un uzlabot garastāvokli. Otri masāžas kursu veidi ir saistīti ar medicīnisko masāžu. Šādus izglītību var iegūt tikai valsts akreditētās medicīniskās izglītības iestādēs, piemēram, P. Stradiņa medicīnas koledžā. Atšķirībā no kosmētiskās masāžas kursiem, kuru ilgums nepārsniedz pusgadu, medicīniskās izglītības ieguvei ir vajadzīgi 2 gadi, kuru laikā tiek iegūta gan teorētiskā, gan praktiskā pieredz un ir jāiziet arī prakse.

Viss iepriekš minētais ļauj secināt, ka iegūt masiera kvalifikāciju var vairākos veidos, taču izglītības kvalitāte lielā mērā būs atkarīga no tai veltītā laika. Reālā dzīvē labs masieris tāpat kā labs sava amata meistars rodas darbojoties savā jomā ilgstoši, nevis pa taisno no skolas sola.