Veselīgs uzturs skolās

Katram no mums ir savs priekšstats par to, kas ir veselīgs uzturs, līdz ar to ēšanas paradumi atšķiras. Pieaugušie, protams, var darīt, kā paši vēlas, bet ir būtiski, lai bērni un pusaudži vismaz skolā saņemtu pilnvērtīgu uzturu. Latvijā par šo jautājumu atbild Veselības ministrija, kas ir izstrādājusi dažādus ieteikumus un rekomendācijas. Atgādināsim, ka veģetārisms tagad ir atļauts arī skolās,  kas paver skolu vadībai plašas iespējas variēt ēdienkarti.

Veselības ministrijas izstrādātajās rekomendācijās tiek vērtēts atsevišķi kaloriju, minerālvielu,  olbaltumvielu, ogļhidrātu un dažādu citu komponentu lielums katrā vecuma grupā. Tajā pašā laikā, lai iedzīvotājiem būtu kāda jēga no šādām rekomendācijām ir izstrādātas arī konkrētas vadlīnijas un ieteikumi optimālām ēdienreizēm, skat. šeit.

Tiem, kas lasīs šīs rekomendācijas ir svarīgi paturēt prātā, ka laika gaitā rekomendācijas var mainīties. Ja pirms 20 gadiem mums teica, ka ēst sviestu ir kaitīgi un margarīns ir veselīgs, tad šobrīd ir atklāts, ka margarīns ir kancerogēns un ASV tā lietošana ir aizliegta ar likumu. Rezultātā varam secināt, ka pats svarīgākais ir ēst dabīgu pārtiku, kas nav rūpnieciski pārlieku apstrādātā. Kā zināms margarīns ir ļoti apstrādāts un tā sastāvā ietilpstošās hidrogenētās augu eļļas ir kaitīgs.

Centieties ēst sabalansēti, iekļaujot uzturā dažādu produktu grupas un variējot pārtiku gan pēc krāsām, gan satura. Nevajag ēst katru dienu vienu un to pašu un nevajag ēst 3 stundas pirms gulētiešanas. Mūsu vecmāmiņas un vectētiņi ēda gana pareizi, iespējams, tikai iekļāva savā uzturā pārāk daudz taukus. Izglītosimies un dzīvosim veselīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *